Studnia głębinowa – wymagania i koszty

Studnia głębinowa – wymagania i koszty

Studnia głębinowa – wymagania i koszty

Brak dostępu do wody lub możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej? Słuszne i rozsądne rozwiązanie jest tylko jedno – studnia głębinowa.

Dzięki niej można uzyskać nieograniczony dostęp do krystalicznie czystej wody gruntowej bez obaw o dodatkowe koszty. Pomysł się podoba i decyzja o budowie została podjęta? Na tym etapie warto zaznajomić się z przepisami prawnymi i wymogami, które muszą być spełnione, aby taka studnia mogła powstać. Dobrze jest też zagłębić się w koszty budowy i koszty materiałów. Jeśli ktoś jest zainteresowany wspomnianymi kwestiami, to dzisiejsza lektura jest właśnie dla niego.

Studnia głębinowa – pozwolenie na budowę

Jak wygląda sytuacja z pozwoleniem na kopanie studni głębinowych? Dobra wiadomość jest taka, że nie jest ono wymagane, przynajmniej w większości przypadków.
Według prawa wodnego, wody gruntowe należą do tej osoby, na której terenie się znajdują. Jednak w wyjątkowych sytuacjach konieczne jest ubieganie się o pozwolenie wodnoprawne na budowę. W jakich konkretnych przypadkach? Tylko wtedy, kiedy studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głębokości, a pobór wody będzie przekraczał 5 metrów sześciennych na dobę. Wówczas należy złożyć wiosek o pozwolenie na budowę studni głębinowej wraz z innymi niezbędnymi dokumentami. Trzeba sporządzić projekt robót geologicznych, który musi być zatwierdzony, aby prace nad studnią mogły się rozpocząć.

Warto również dodać, że koszty uzyskania takiego pozwolenia są niewielkie w przeciwieństwie do kary za jego brak.
W przypadku kontroli można nabawić się niemałych kosztów, a po co? Lepiej jest więc nie ryzykować i poświęcić więcej czasu na pozyskanie odpowiednich dokumentów.

Studnie głębinowe – wymagania prawne

Wiadomo już, że wymóg uzyskania pozwolenia obejmuje tylko określone studnie. Czy to oznacza, że te o mniejszych głębokościach i o mniejszym poborze wody można budować gdziekolwiek i jakkolwiek się chce? Niestety tak nie jest. Pomimo, że w tym przypadku nie obowiązuje wymóg uzyskania pozwolenia, to nadal istnieją ściśle określone wymogi prawne, głównie dotyczące lokalizacji.

Wiercenie studni głębinowej jest możliwe tylko wtedy, kiedy spełnia ona kryteria zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Studnia głębinowa musi być oddalona:

– 5 metrów od granicy działki,

– 7,5 metra od przydrożnego rowu,

– 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości,

– 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji

– 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Wymogi zostały określone po to, aby mieć pewność, że woda nie została zanieczyszczona.

Studnia głębinowa – koszt budowy

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestię. Mianowicie na to jakie są koszty związane z kopaniem studni głębinowych?
Same ceny za robociznę są podawane za wykonanie 1 metra bieżącego odwiertu. Naturalnie oznacza to, że im głębszy otwór – tym większy koszt budowy studni.

Cena wiercenia studni głębinowej waha się w pomiędzy 100 – 400 zł za 1 metr.

Przed wybraniem firmy należy dokładnie przeanalizować wszystkie proponowane ceny. Przedsiębiorstwa są różne i niestety trzeba mieć o na uwadze, że nie każde są do końca uczciwe.

Bardzo ważne jest też, aby nie zapomnieć o kosztach zakupu takich rzeczy, jak pompy głębinowej, rur, czy filtra. Zazwyczaj nie są one wliczone w cenę wiercenia studni.

Czasami bywa tak, że zakup rur jest już ujęty w koszcie robocizny, dlatego właśnie niektóre firmy mogą mieć wyższe ceny od innych.

Niestety, jeśli chodzi o budowę, nic nigdy nie dzieje się błyskawicznie i bez czasochłonnego planowania. Nawet w przypadku wiercenia studni, które samo w sobie jest stosunkowo szybkim procesem, trzeba przed czasem dobrze przemyśleć takie rzeczy, jak wymogi czy pozwolenia. Jednak jeśli się przejdzie przez ten uciążliwy etap, będzie można cieszyć się stałym dostępem do wody bez zbędnych obaw.

Scroll to Top